Žádost o ruku
Zpět na všechny články

Žádost o ruku

Žádost o ruku je jednou z nejdůležitějších chvil v životě. Je to okamžik, kdy se jeden člověk zavazuje k tomu, že bude s druhým trávit zbytek života. Ačkoliv je žádost o ruku tradičně vnímána jako akce, kterou vykonává muž, stále více párů se rozhoduje pro vzájemnou žádost o ruku.

Kdy požádat o ruku?

Říkáte si, kdy je asi tak nejvhodnější doba zpečetit vaši lásku žádostí o ruku? Možná to není žádné překvapení, ale vhodná doba ani okamžik neexistuje. Některým mužům stačí jen měsíc, aby zjistili, že je to ta pravá jiným to může trvat i několik let, aby poklekli před svou vyvolenou se zásnubním prstenem.

Pokud jste si 100% jistí, neváhejte a dejte se do toho.

Než požádáte o ruku, nezapomeňte si připravit!

 1. Výběr zásnubního prstenu.
 2. Datum a místo, kde chcete svou polovičku požádat.
 3. Pokud chcete můžete si připravit řeč, kterou před požádáním o ruku pronesete.

Historie žádosti o ruku

Tradiční metody žádosti

Tradiční žádost o ruku má své kořeny v minulosti, kdy bylo běžné, že muž požádal otce dívky o svolení k sňatku. Tato praxe se postupem času vyvinula a dnes už záleží na osobních preferencích a kulturním pozadí páru.

Moderní způsoby žádosti

V moderní době se žádosti o ruku stávají kreativnějšími a osobitějšími. Některé páry se rozhodnou společně diskutovat o budoucnosti a sňatku, zatímco jiné se drží tradičních metod.

Příprava na žádost o ruku

Volba prstýnku

Základním krokem při plánování žádosti o ruku je výběr prstýnku. Důležité je zvolit kámen, který vyjadřuje osobnost a vkus partnerky. Diamantové prstýnky jsou nejoblíbenější, ale i jiné drahokamy mohou být vhodné.

Zjištění velikosti prstýnku

Zjištění správné velikosti prstýnku může být složité, ale existují způsoby, jak to udělat nenápadně. Můžete si půjčit jiný prstýnek, který partnerka nosí na pravém prsteníčku, nebo požádat její kamarádku o pomoc.

Plánování dokonalého momentu

Čas a místo žádosti o ruku by měly být pečlivě zváženy. Zvažte, co je pro vás oba významné, a zvolte okamžik, který bude pro oba nezapomenutelný.

Soukromý nebo veřejný návrh

Rozhodněte se, zda chcete požádat o ruku soukromě nebo veřejně. Některým lidem vyhovuje intimita soukromého momentu, zatímco jiní chtějí sdílet radost s rodinou a přáteli.

Jak správně požádat o ruku

Připravte se na situaci

Před žádostí o ruku se ujistěte, že jste připraveni na různé reakce. Je důležité být psychicky připraven na možné nervozitu a vzrušení.

Soustředit se na okamžik

Během žádosti o ruku se soustřeďte na okamžik a na svou partnerku. Je důležité být upřímný a emocionálně přítomný, abyste sdíleli tento zvláštní okamžik společně.

Upřímnost a emocionální sdílení

Při žádosti o ruku je důležité být upřímný a otevřeně sdílet své pocity. Vyjádřete, co pro vás partnerka znamená, a jak si představujete váš společný život.

Návrhy nápadů na žádost o ruku

Romantické nápady

Romantická žádost o ruku může zahrnovat večeři při svíčkách, procházku na pláži nebo třeba piknik pod hvězdami.

Originální nápady

Chcete-li udělat něco neobvyklého, můžete například požádat o ruku během společného balónového letu, nebo na vrcholu hory.

Intimní nápady

Domácí žádost o ruku

Domácí žádost o ruku může být stejně emotivní a krásná jako veřejná žádost. Můžete například vytvořit romantickou atmosféru doma, připravit oblíbené jídlo partnerky a požádat o ruku uprostřed domácího pohodlí.

Žádost o ruku na dovolené

Žádost o ruku na dovolené nebo na nějakém výjimečném místě. Můžete například vybrat místo, které má pro vás oba zvláštní význam, nebo navštívit exotickou destinaci.

Kde a jak požádat o ruku?

TIP: Zamyslete se – zda má partnerka raději soukromí či veřejná místa. Nebo jestli máte společné oblíbené či vysněné místo – pláž, jezero, skály, les, či na lodi nebo při západu slunce? Každý pár má něco unikátního.

Samozřejmě nesmíte zapomenout – poklekněte a žádejte o ruku z pozice na kolenou. Nic nedojme ženu víc, než muž, který toto gesto neopomene.

Další tipy na žádost o ruku

Nejoblíbenější a nejčastější žádost o ruku bývá romantická večeře při svíčkách nebo procházka na krásném místě, kde se dá krásně vidět okolí. Někteří lidé také rádi využívají příležitosti k nějakému společnému zážitku, jako je například výlet lodí.

Další oblíbenou možností je žádat o ruku prostřednictvím psaného dopisu. Někteří lidé také rádi využívají příležitost k žádosti o ruku při nějaké společenské události, jako je například ples nebo rodinná oslava. Důležité je, aby žádost o ruku odpovídala vašemu vztahu a byla pro vás oba významná a osobní.

 • vysypaná cesta z okvětních lístků z růží
 • při romantické večeři
 • na dovolené
 • o Vánocích

Místa jako stvořená k žádosti o ruku:

 • Paříž – Eiffelova věž
 • Řecký ostrov Santorini
 • Turecko – Cappadocia
 • Maledivy
 • Benátky – projížďka na gondole

To všechno jsou místa, kde můžete svou milou překvapit a požádat ji o ruku.

Závěr

Žádost o ruku je jedinečný a vzrušující okamžik pro každý pár. Ať už zvolíte tradiční nebo moderní způsob, důležité je pečlivě plánovat a připravit se na tento zvláštní okamžik. Nezapomeňte na upřímnost a emocionální sdílení, aby váš návrh byl opravdu nezapomenutelný.

FAQ

Je lepší požádat o ruku veřejně nebo soukromě?

To záleží na osobních preferencích a povaze vašeho vztahu. Některým párům vyhovuje soukromá žádost, zatímco jiní si přejí sdílet tento okamžik s rodinou a přáteli.

Jak zjistím velikost prstýnku své partnerky?

Můžete si půjčit jiný prstýnek, který partnerka nosí například na pravém prsteníčku, nebo požádat její kamarádku o pomoc.

Jaký je nejlepší způsob, jak požádat o ruku?

Nejlepší způsob se liší pro každý pár. Důležité je pečlivě plánovat a připravit se na tento okamžik, ať už zvolíte romantický, originální nebo intimní nápad.

Jak se připravit na žádost o ruku?

Připravte se tím, že si vyberete prstýnek, zjistíte velikost prstýnku, naplánujete čas a místo žádosti, a promyslete si, jak budete sdílet své pocity a myšlenky.

Co dělat, pokud partnerka řekne „ne“?

Pokud partnerka řekne „ne“, je důležité respektovat její rozhodnutí a promluvit si o tom, co to znamená pro váš vztah. Možná budete muset společně pracovat na řešení problémů nebo posílení vašeho vztahu.

Nejnovější články

Ludwig800_bachelorette_party_pink_t-shirts_laughing_7a62d0cb-3f88-4558-b9f3-b9b6b90025fd

Rozlučka se svobodou: 15 tipů jak naplánovat nepřekonatelnou párty

Kdo by nechtěl se stát nepřehlédnutelnou hvězdou své vlastní rozlučky se svobodou? Myslíte si, že na to nemáte dostatek času, nápadů nebo zdrojů? No, tady jsem já, vaše spolehlivá průvodkyně, abych…

SA-article-image

Přineste svému velkému dni kouzlo s těmito trendy svatebních dekorací

Svatba je jedním z nejdůležitějších dnů v životě. Aby byl tento den nezapomenutelný, je třeba dbát na každý detail. Jednou z klíčových částí každé svatby je dekorace. V tomto článku se podíváme na…

SA-article-image

Svatební přání - Jak napsat blahopřání novomanželům

Svatební přání je jedním z nejdůležitějších aspektů svatebního dne. Je to způsob, jak vyjádřit své přání štěstí, lásky a úspěchu novomanželům. V tomto článku se podíváme na to, jak napsat originální…