Svatba v rustikálním stylu
Zpět na všechny články

Svatba v rustikálním stylu

Svatby v rustikálním stylu se těší dlouhodobě u nás i ve světě velké oblibě, to je známý fakt. Ale jaký je vůbec význam slova rustikální? Jaké má hlavní znaky, a čím byste se měli řídit při zařizování svatby právě tohoto typu? Rozhodli jsme se, že se mu trochu podíváme na zoubek.

Nalezeno ve slovníku, slovo rustikální je vykládáno jako selský, lidový, vyplývající z prostého venkovského života. Spíš bych na to pohlížela trochu s historického hlediska. Aby se někdo neurazil, že v této době je život na venkově považován za prostý. Dřív byl přeci jen rozdíl mezi venkovanem a šlechtou žijící ve městech obrovský.

Rustikální pochází ze slova rustika, což znamená zdivo z velkých, neopracovaných nebo nahrubo opracovaných kvádrů. Rustika zdůrazňuje spáry mezi kameny, takže zdivo působí mohutným plastickým dojmem. Od této definice bych doplnila slovo rustikální ještě jedním pojmem, a to ledabylý. Nehraje si na dokonalost a čím rozmanitější, tím lepší. A to bych považovala i za základní myšlenku ve svatebním světě, pokud jste se rozhodli pro svatbu tohoto typu.

Určitě kráčí směrem k přírodě. To znamená využití hlavně přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen, sláma či pytlovina. I květinová výzdoba by se měla trochu přizpůsobit typu, co nám louka dala.

Nejvíce se hodí pro svatby pořádané ve stodole, vinicích, na statku nebo jiných venkovských staveních. Rustikální styl jako takový, ale prošel během let také určitými změnami. Zatímco dříve byla velmi populární juta a výzdoba z ní, dnes už se používá jen na doladění některých detailů. Stále jí ale můžete na vaší svatbě použít.

Pokud máte možnost, určitě využijte přírodní krásy dřevěných stolů. Zbytečně je nezakrývejte ubrusy. Pak už jen stačí doladit je háčkovanou dečkou po babičce, nebo pěkným běhounem v přírodních barvách, a jednoduchá dokonalost je na světě. Rozhodně se vyvarujte organzy.

Co se květin týče, můžete použít samozřejmě celou škálu barev, nijak bych se neomezovala. Určitě bych ale výběr přizpůsobila ročnímu období, ve kterém svatba probíhá. Také bych raději volila luční kvítí, než elegantnější typ květin. Ale to neznamená, že vaší hlavní květinou nemůže být hortenzie. Záleží na detailech, kterými pak dozdobíte celou svatební tabuli. Nebojte se krajky, přírodních provázků a dřevěných dekorací všeho druhu. Můžete použít také různé druhy zavařovaček a nesmí chybět ani všudy přítomné svíčky.

Pracujte s významem slova “home-made”. Využijte svého talentu a vytvořte na svatbu originální dárečky pro hosty. Obdarovat je můžete malými medy s iniciály vaší svatby, domácími perníčky nebo sušenkami. Záleží na vaší fantazii.

Více typů na originální dárky pro hosty najdete zde.

Pro rustikální typ svatby se hodí i odlišné obřadní místo. Neodbývejte se obřadem na úřadě, ale dejte si tu práci a najděte vhodné místo na zahradě, louce či malé kapličce. Čím blíž k přírodě, tím lépe. Vytvořte jednoduchou bránu ozdobenou květinami.

Více inspirace a rad si můžete přečíst v jednom z našich předešlých článků.

Zkuste přizpůsobit typu svatby i své šaty a ženichův oblek. Vynikající volbou jsou jednodušší šaty a krajka. Dozdobit se můžete věncem do vlasů nebo květinovou čelenkou. Ženichovi pořiďte také nějaký přírodní detail. Velmi efektní je dřevěný motýlek nebo kšandy.

Teď už tedy víte, co taková rustikální svatba znamená, a co je potřeba na její přípravu. Pokud hledáte další inspiraci, můžete si prohlédnout svatbu Lucky a Petra, kterou jsme připravovaly právě v rustikálním sty­lu.

Nejnovější články

SA-article-image

Catering na svatbu – 15 tipů, jak správně vybrat svatební catering

Pokud se chystáte na svatbu, jednou z nejdůležitějších částí plánování je výběr správného cateringu. Ale jak vybrat ten pravý catering, který splní všechna vaše očekávání? Jaké jsou klíčové aspekty,…

SA-article-image

Harmonogram svatebního dne: Naplánujte svůj velký den bez stresu

Kdo z nás by nechtěl, aby jeho svatební den byl dokonalý? Ačkoli je to náročné, je to zcela dosažitelné. Jeden z klíčů k úspěchu je dobře naplánovaný harmonogram svatebního dne. Co to je a jak to…

SA-article-image

Svatební proslov – tipy, rady a vzorový proslov

Gratulujeme! Právě jste byli požádáni, abyste přednesli proslov na svatbě. Je to velká čest, ale zároveň může být také zdrojem stresu, obzvlášť pokud jste nikdy neřečnil na takové události. Nemusíte…